
Zdroj obrázku: Mitsubishi
Výběr nového vozu se v posledních letech výrazně změnil – a není to jen kvůli designu nebo technologiím. V době rostoucích životních nákladů a vysokých cen paliv i energií se na první místo žebříčku priorit dostává otázka provozních nákladů. A právě s tímto pohledem se podívali experti na vozy, které vás budou při dlouhodobém používání stát nejméně. Výsledek? Na špici žebříčku najdete i model, který pořídíte za zlomek ceny běžného SUV – Mitsubishi Space Star.
V záplavě velkých, těžkých a technologiemi přecpaných vozů působí Mitsubishi Space Star skoro jako relikt minulosti. Malý hatchback se spalovacím tříválcem, jednoduchou konstrukcí a kompaktními rozměry se však dnes vrací na výsluní. Ne proto, že by oslňoval svým vzhledem nebo výbavou, ale proto, že nabízí naprosto bezkonkurenční poměr ceny a provozních nákladů. Podle výpočtů společnosti iSeeCars, která srovnala miliony nových a ojetých vozů, je provoz Space Staru nejlevnější ze všech sledovaných aut – vyjde na pouhých 1 552,88 Kč na 1 000 kilometrů.
Tohoto výsledku dosáhl model především díky extrémně nízké pořizovací ceně a slušné spolehlivosti, která mu umožňuje dosáhnout průměrného nájezdu přes 278 000 km. A právě to je pro běžného řidiče klíčové – největším nákladem u nového auta je ztráta jeho hodnoty. Náklady na servis, palivo či pojistky jsou sice podstatné, ale pokud auto výrazně neklesá na ceně a současně se snadno prodá, náklady na vlastnictví zůstávají nízké. A to je přesně případ nejen Mitsubishi, ale i dalších zástupců japonských značek v tomto žebříčku.
Druhé místo obsadila stálice trhu Toyota Corolla, jejíž náklady vyšly na 1 941,46 Kč na tisíc kilometrů. Corolla je dlouhodobě synonymem spolehlivosti a rozumné spotřeby, což z ní dělá velmi atraktivní volbu pro ty, kdo chtějí jezdit dlouho a bez starostí. A třetí místo připadlo Subaru Impreza, které nabízí pohon všech kol a solidní uživatelskou hodnotu, přesto si zachovává velmi rozumné náklady na provoz.




Zajímavostí je, že v celé desítce nejlevnějších vozů co do provozních nákladů nenajdeme jediného zástupce evropských výrobců – výjimkou je až dvanáctý Volkswagen Jetta. Všechny ostatní pozice obsadili Japonci, a to především díky své tradiční jednoduchosti, technické spolehlivosti a stabilní poptávce na trhu ojetin. Právě kombinace vysokého kilometrového nájezdu a nízké ztráty hodnoty je tím, co rozhoduje o tom, jak „levné“ auto z dlouhodobého pohledu skutečně je.
Je přitom zajímavé, jak moc se změnily preference zákazníků. V době, kdy byla móda zaměřena na SUV a luxusní prvky výbavy, byly modely jako Space Star přehlíženy. Dnes se však ukazuje, že skromnější přístup k mobilitě může být nejen rozumnější, ale i dlouhodobě výhodnější. Ne každý totiž potřebuje vůz s dvaceti asistenty, pěti kamerami a softwarem připomínajícím NASA. Někdy stačí jednoduché, spolehlivé a levné auto, které vás každý den doveze do práce, do školy nebo na nákup – a přitom nezruinuje rodinný rozpočet.
Z uvedených čísel také vyplývá, že z dlouhodobého pohledu se ne vždy vyplatí sázka na prestiž nebo marketingový lesk. Mnohem důležitější je schopnost vozu vydržet bez náročných oprav a nabídnout takovou kvalitu, která se odrazí v ceně při případném prodeji. A právě v tomto ohledu Japonci stále jasně dominují. Žádné evropské jméno (snad kromě zmíněné Jetty) nedokázalo v tomto srovnání uspět. Zástupci jako Honda Accord, Civic, CR-V nebo Toyota Prius jasně ukazují, jak důležitou roli hraje značka s historií důvěryhodnosti.
Pokud tedy přemýšlíte o novém autě, rozhodně byste neměli přehlížet vozy jako Mitsubishi Space Star. Možná vás neoslní na první pohled, ale v dlouhodobém horizontu se vám jejich skromnost a nenápadnost bohatě vyplatí.